Pojem poslovna inteligenca običajno povezujemo s tehnologijami in aplikacijami, ki so sposobne zagotoviti dostop do podatkov in zagotoviti njihovo analizo o aktivnostih podjetja oz. drugih organizacij s ciljem, da jim zagotoviti izčrpno znanje o parametrih, ki vplivajo na poslovno uspešnost tovrstnih sistemov (podjetja in ostale organizacije). Nove tehnologije podpirajo dostop do integriranih podatkov in ga olajšajo, čeprav obstaja veliko »klasičnih« področij, ki nudijo odlično osnovo za doseganje ciljev poslovne inteligence. Pri tem velja izpostaviti upravljanje informacij v najširšem pomenu besede, vključno s povezavo na podatkovne baze in skozi desetletje že klasično uveljavljena podatkovna skladišča in sisteme OLAP. Poslovna inteligenca se vse pogosteje spogleduje tudi s področji upravljanja poslovnih procesov (Business Process Management – BPM) in upravljanjem celostnih storitev poslovanja – uspešnosti in učinkovitosti (Corporate Performance Management –CPM).
Ob prispevkih, ki pokrivajo najbolj razširjene in prepoznavne teme poslovne inteligence in upravljanja informacij, vabimo še posebej k pripravi prispevkov, ki vključujejo interdisciplinarni kontekst in predstavljajo zadnje raziskovalne in aplikativne dosežke.
Posebej izpostavljamo problematike:
- Ključni dejavniki uspeha in tveganja informatizacije analitičnih odločitvenih procesov v praksi.
- Zagotavljanje ustreznih, kakovostnih podatkov za poslovno inteligenčne sisteme.
- Nove tehnologije, ki bodo v prihodnje vplivale na razvoj poslovno inteligenčnih sistemov.
- Uporaba sodobnih podatkovnih tehnologij (podatkovno skladiščenje, sistemi za poslovno poročanje, OLAP, nadzorne plošče, podatkovno rudarjenje itd.), prikaz rešitev in njihova analiza.
- Vseprisotna poslovna inteligenca.
- Poslovna inteligenca v realnem času.
- Partnerstvo med službo za informatiko, upravljanjem in vodenjem (managementom) ter izvajalci na področju razvoja poslovno inteligenčnih sistemov.
- Integracija odločitvenih sistemov (planiranje-spremljanje-analiziranje).
- Sociološki vidik in kultura podjetij pri uvajanju poslovno inteligenčnih sistemov.
- Biomedicinska podatkovna skladišča.
- Multidimenzijsko modeliranje.
- Upravljanje metapodatkov
- Podatkovno skladiščenje in semantični Web.
- Podatkovno skladiščenje v mobilnih in brezžičnih omrežjih.